Studier af allergi var Per Boesens grundsten i den homøopatiske forskning. Han så, at der var en direkte sammenhæng mellem moderne livssygdomme og allergi. Denne interesse ser vi i navnet på Firmaet Allergica, han grundlagde i 1984. Bogen Allergi har ligeledes været en basisbog i forfatterens mange udgivelser. Per blev mere og mere klar over at allergi var roden til en mangfoldighed af lidelser. Det anslås at 50 % af den danske befolkning lider af en allergi af den ene eller anden art. Bogen er et ”must have” for den moderne behandler, da den går i dybden med de aktuelle lidelser, det moderne menneske står overfor. Bogen er blevet redigeret 7 gange over en 20 års periode. Alma er stolt over at kunne tilbyde dette værk til en favorabel pris.
Af Peer Bach Boesen
Forfatteren af denne bog, Peer Bach Boesen, er uddannet som heilpraktiker i Tyskland, men vendte tilbage til Danmark i 1981 og startede en praksis. Her har han med succes gennem næsten 30 år behandlet et meget stort antal allergikere med homøopatisk antroposofisk medicin.
Undervejs i sit studie stødte Peer Bach Boesen på Rudolf Steiner og hans medicinske impulser kaldet antroposofisk medicin. Den antroposofiske medicin har vundet stor udbredelse først og fremmest i Tyskland, men også i mange andre lande verden over. I Tyskland findes flere hospitaler, som arbejder ud fra Rudolf Steiners medicinske impulser. Det største af dem er Herdecke hospitalet i Ruhr-området med ca. 2.000 medarbejdere. I den antroposofiske medicin fandt Peer Bach Boesen en dyb indsigt i mennesket og i lægemidlerne, som er fremstillet ud fra nye farmaceutiske impulser. Det er først og fremmest denne medicin, som har gjort det muligt at hjælpe så mange mennesker med allergi.
Peer Bach Boesen grundlagde i 1984 Allergica – Danmarks første homøopatiske medicinselskab. Allergica blev i 1987 omdannet til et almennyttigt selskab.





